Systém Original Strength (OS)

Systém Original Strength vytvořil Tim Anderson společně s Geoffem Neupertem a prvně jsem se s ním seznámil na semináři gymu KB5 počátkem roku 2015. Prakticky od první chvíle mě uchvátila jednoduchost a účinnost celého systému, který má za cíl vrátit tělu jeho původní zdraví a funkčnost. A je jedno, jestli Ti je 30, 60 nebo 90 let. Všichni jsem stvořeni být silní, odolní a zdraví po celý život. 

Vše vychází z naprogramované pohybové šablony, kterou máme každý zakořeněnou hluboko v naší genetické výbavě, tedy od narození. Tato šablona dává našemu tělu potřebnou sílu a jistotu pro každodenní pohyb. Díky ní jsme se jako nemluvňata všichni naučili chodit a využijeme ji i nyní v dospělosti pro opětovné nastartování a obnovení přirozené reflexní síly.

Reflexní sílu či stabilitu potřebuješ pro bezpečné a kvalitní vykonání jakéhokoliv pohybu, který se dá s naším tělem udělat. Bohužel, bez pravidelného a kvalitního cvičení brzy zreziví. Znáš to „Use it or lose it“. 

Resety

Proto jsou OS Resety nedílnou součástí všech našich tréninků. Ale co to ten reset vlastně znamená? Můžeš si představit lidské tělo jako hardware a centrální nervovou soustavu (CNS) jako software. Stejně jako u počítače, když Ti něco nefunguje nebo zamrzne, zmáčkneš restart. Restart pro naše tělo a CNS představují zmíněné resety. Jedná se o pět základních pohybových vzorů, které jsem prováděli jako děti, ještě než jsme se naučili chodit. Díky ním se obnoví a osvěží reflexní neuromuskulární spojení, podpoří tvorba nervových drah v mozku (tzv. synapsí, tedy budeš „chytřejší“), obnoví se ztracená mobilita a síla („odbrzdíš se“). Zjednodušeně, resety propojí všechny části těla do jednoho funkčního celku a díky tomu mozek a tělo lépe spolupracují. 

Skupiny OS Resetů

  1. Reset dýchání – obnovení bráničního dýchání. Bránice je hlavní sval určený k dýchání, tak ji používej. Správné dýchání je nejdůležitější krok ke stabilitě a síle středu těla. Brániční dýchání buduje stabilitu v tzv. hlubokém stabilizačním systému páteře, který tvoří bránice, příčné svaly břišní, šikmé svaly břišní, pánevní dno a stabilizátory páteře. Při jeho nesprávné funkci hrozí zranění. Na tréninku obnovujeme funkci bránice hlavně pomocí krokodýlího dýchání, kdy se nadechuješ a vydechuješ nosem do břicha, které roztahuješ do všech směrů, podobně jako to dělá krokodýl.
  2. Reset vestibulárního systému – je to jeden z nejdůležitějších systémů v našem těle, stará se o rovnováhu (funguje jako náš vnitřní gyroskop) a podává mozku informace o pozici našeho těla v prostoru, jsou na něm závislý i náš zrak a hmat. Obnovujeme ho kýváním hlavou nahoru, dolů a do stran. Ovládat pohyby hlavou je velice důležité, kam se hne hlava, tam se hne tělo. A jako bonus zlepšuješ reflexy. 
  3. Reset „jádra“ – pro pohyb je nesmírně důležité zapojení středu těla. Naše tělo funguje jako jedno velké „X“ a pokud je dobře propojené, jsme silnější. Ve StrongFirst často říkáme: „Člověk je jenom tak silný, jak je silný jeho úchop a jádro“. Obnovujeme pomocí přetáčení ze zad na břicho a opačně, za použití rukou nebo nohou. Přesně tohle dělají miminka, když se chtějí přetočit ze zad na břicho. Pekáč buchet Ti silné propojení nezajistí. 
  4. Reset mobility – pomocí pohupování získáváme zpět ztracenou mobilitu, o kterou jsme přišli kvůli dlouhotrvajícímu sezení, špatnému tréninku nebo zranění. Díky pohupování se v našem těle děje spousta úžasných věcí, je základem pro chůzi. Obnovuje reflexní stabilitu našich kyčlí, pánve, páteře a lopatek. Zlepšuje tedy celkové držení těla. V pozici na šesti (dlaně, kolena a nárty na zemi) koukat dopředu, držet rovná záda a pohupovat se dopředu a dozadu. 
  5. Reset lezení a křížových pohybů – lezení je bezesporu jedna z nejlepších a nejpřirozenějších cest k posílení úplně celého těla od hlavy až k patě. Zlepšuje naši propriocepci neboli „polohocit“- vnímání těla při pohybu v prostoru. Buduje reflexní stabilitu potřebnou pro chůzi na dvou nohách a přispívá k optimálnímu držení těla. Využíváme „batolení“, výchozí pozice je stejná jako u pohupování, jen lezeš dopředu nebo dozadu pomocí křížové ruky a nohy. 

Uvádím zde pouze základní kategorie pohybových vzorů a jejich cviků. Ke každému cviku existuje jeho zjednodušená (regrese) a ztížená (progrese) verze. S jejich různými variantami se můžeš setkat na našich trénincích.

Kdy resety cvičit?

Cvičením resetů se prakticky nedá přetrénovat. Jsou to snad jediné cviky, o nichž opravdu platí „více je lépe“. Doporučuji je cvičit hned po ránu, jako jednu z prvních věcí, co uděláš. Ale můžeš je cvičit kdykoliv během dne, před tréninkem, po tréninku, po dlouhém sezení v práci nebo autě, v pauzách mezi sety. 

Já resetuji své tělo prakticky každý den od mého prvního semináře v roce 2015. A Tobě doporučuji to samé. Budeš se cítit skvěle a zlepšíš svůj výkon ve sportu i životě! 


Newsletter – aby Ti neunikly žádné novinky

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..