Vizualizace

Napadlo tě někdy, proč jsou někteří úspěšnější než ostatní? Co dělá dobrého sportovce, manažera, rodiče skvělým? Co mají úspěšní lidé společného?

Možná tě napadne, že mají asi více štěstí, talentu. Ale samotný talent nestačí. Kolik jsi viděl talentovaných mladých lidí, kteří nakonec své nadání nedokázali zužitkovat? A kolik lidí s menším talentem, kteří předčili talentovanější? Talent není zárukou úspěchu.

Odpověď se skrývá v naší mysli, v nastavení našeho vnitřního já. Stejně jako trénujeme své tělo, musíme také trénovat svoji mysl. A protože se síla mysli stále ještě podceňuje, budu se jí dnes více věnovat v dalším Krav Maga Respekt Tipu.

Síla mysli

Každý ti řekne, že pokud chceš být silný a svalnatý, musíš pravidelně a dlouhodobě trénovat. Nebo se chceš naučit nějakou novou dovednost. Musíš mít jasný cíl a plán, který tě k němu dovede. To je základ. Ale co budeš dělat, až to začne být těžký? Nebo narazíš na nějakou překážku? Přestane se ti dařit? Všechno bude špatně. Ta situace určitě přijde a taky tady většina lidí vyhoří. Ale ty chceš být lepší, chceš dosáhnout plného potenciálu, a já ti poradím jak.

Nastavení mysli

Všechno souvisí se vším a počátek tvého úspěchu leží ve tvé hlavě. První boj, který musíš vyhrát, se odehrává ve tvé mysli. Dovol si být úspěšný. Možná to zní bizarně, ale lidé se bojí úspěchu. Úspěch totiž přináší závazek.

V sebeobraně máme podobný problém. Silně zakořeněný závazek nikomu neublížit. Od mala nás učí, že násilí je špatné: „Kluci neperte se!”. Nebo: „Holčičky se neperou!”. Vychová to z nás slušné a poctivé lidi, ale má to i svou stinnou stránku. Nedokážeme někomu ublížit nebo se chovat neslušně, i když nám hrozí bezprostřední nebezpečí. Debra Anne Davis ve svém výpovědi Betrayed by the Angel (2004) píše: „Je mi 25 let. Jsem sama ve svém bytě. Slyším klepání. Otevřu dveře a vidím obličej, který neznám. Ten chlap mě děsí, nevím proč. Mám nutkání zabouchnout dveře. Ale zastavím se: Nemůžeš udělat něco takového. To se nesluší.” Nebo: „Tlačím do dveří, abych je zavřela, ale nezatlačím dost silně; Vzpomínám si, že není zdvořilé přibouchnout někomu dveře před nosem.” (překlad z originálu Betrayed by the Angel, 2004). Debra si nedovolila včas a adekvátně reagovat. Bylo by to neslušné. Následně byla znásilněna.

Ujisti se, že jsi si dovolil být úspěšný. Úspěšný v životě, úspěšný v sebeobraně. Je v pořádku mít úspěch, je v pořádku se bránit!

Techniky

Být psychicky odolný se dá natrénovat. Existuje o tom dost vědeckých článků a studií, ale já jsem hlavně čerpal z knihy Daniela C. Gonzaleze, Tajemství mentálního tréninku.

Daniel vidí v mentálním tréninku stěžejní tři věci: dýchání, relaxaci a vizualizaci. Říká jim rozhodující trojice.

Dýchání jsem se věnoval v předchozím tipu. Relaxaci či meditaci se budu věnovat někdy příště. Takže hurá na vizualizaci.

Vizualizace

Vizualizace je nesmírně silná technika a dá se aplikovat snad na všechny činnosti. Její výhoda spočívá v tom, že trénuješ, aniž bys musel fyzicky vstát ze židle. Některé studie naznačují, že vizualizace je stejně účinná jako fyzické cvičení. Což se může hodit, zejména pokud nemůžeš z nějakého důvodu na trénink.

Dokážeš vše, co si umíš představit. Techniku vizualizace používal před každým zápasem Pelé a víme, že se mu vskutku dařilo.

Najdi si klidné místo, kde tě nebude nikdo rušit a začni snít. Využij své představivosti a ukaž mysli, jak se vybraná situace nebo problém vyvíjí ve tvůj prospěch. Snaž si barvitě představit každý detail. Propoj představy s emocemi a prožitky, zapoj všechny smysly. Přehrávej si v mysli vybranou událost jako film, znovu a znovu. Ty jsi pán situace, ty jsi vítěz. Nikdo tě nemůže ohrozit, nikdo nemůže zranit tebe nebo tvé blízké.

Kdyby se ti do filmu přeci jen vloudila nepříznivá myšlenka nebo pocit neúspěchu, ihned je zažeň. Potřebuješ mysli předkládat pouze povzbudivé představy a pocity spojené s úspěchem, tím podpoříš své výkony, dodáš si elán a sebejistotu. Musíš to vidět, cítit a přijmout.

Z pohledu sebeobrany můžeš takto pracovat na zvládnutí nepříjemné situace vyhroceného konfliktu nebo přímo procvičovat sebeobranné techniky proti různým typům napadení. Čím detailněji si dokážeš situaci představit a vcítit se do ní, tím lépe dokážeš mysl připravit na realitu. Možnosti jsou omezené pouze tvojí představivostí.

Vizualizační cvičení jsou životně důležitá, protože podporují víru v sebe sama, posilují sebejistotu a sebedůvěru, a díky tomu vedou k lepším výkonům i větším úspěchům.

Daniel C. Gonzalez (Tajemství mentálního tréninku)

Závěr

Vizualizace ti pomůže zvládat těžké situace a překonávat překážky. Když bude nejhůř, vrátí tě na správnou cestu, nebo ti nedovolí z ní sejít. Pomocí vizualizace se dokážeš dopředu připravit na náročný úkol nebo stresovou situaci. Jen ty stanovuješ podmínky, jen ty jsi režisérem svého úspěchu.

Ale nic není jen tak. Vizualizaci musíš pravidelně trénovat. Může trvat měsíce, než ji začneš plně ovládat. Ale prospěch z ní budeš mít hned od začátku. Nespěchej na sebe a nenech se odradit. Postupným tréninkem se budeš stále zlepšovat, až budeš schopný vytvořit velmi realistický film promítající se ve tvé mysli. Cílem je umět zapojit všechny smysly – zrak, chuť, čich, hmat a sluch.

Nejlepších výsledků dosáhneš, když propojíš celou velkou trojku – dýchání, vizualizaci a relaxaci. Správně dýchat už umíš, proto se nyní soustřeď na vizualizaci. Zapoj ji do svého pravidelného tréninku krokodýlího dýchání. Začni jednoduše. Představ si sebe při nějaké činnosti, která ti běžně moc nejde nebo se v ní chceš zlepšit. Tentokrát ti ale jde všechno skvěle, úplně samo. Máš z toho nesmírnou radost. Vnímej ty pocity radosti a štěstí, které tě zaplavují, a dělej to znovu a znovu.

Je to běh na dlouhou trať, ale kdyby to bylo jednoduchý, dělal by to každý. Určitě doporučuji přečíst Tajemství mentálního tréninku od Daniela C. Gonzaleze. Je to krátká a čtivá kniha, která tě naučí využít svůj potenciál na maximum.

A pamatuj si – úspěšní většinou dělají to, co ostatní dělat nechtějí.

Reference:
  • Daniel C. Gonzalez (2017). Tajemství mentálního tréninku. Praha: Grada.
  • Debra Anne Davis (November / December, 2004). Betrayed by the Angel, www.utne.com.

Nejnovější články:

aktivace bránice bodyweight bránice core cvičení dýchání děti a sebeobrana Eyal Yanilov flexibilita funkční dýchání get-up global tour 2024 hluboký stabilizační systém kemp kettlebell konzistence koně krav krav maga krav maga pro děti nábor 2023 pizza párty pohyb příměstský tábor renegerace sebeobrana pro malé bojovníky seminář semináře shorties silná ramena snatch stojka stretching strečink swing síla trénink vhodnost krav maga pro děti Výhody Krav Magy pro děti začínáme se stojkou zdraví zvyšování sebevědomí dětí září 2022 září 2023 žonglování

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..