Žonglování

Žonglování je skvělá a zábavná fyzická aktivita, kterou se chceš určitě naučit. Nemám pravdu? Myslím si, že žonglování je natolik přínosná činnost s mnoha různými benefity, že by bylo troufalé, kdybych ji nezařadil do našich pravidelných Krav Maga Respekt Tipů. Všichni přece chceme podávat ty nejlepší výkony, ať už ve sportu nebo každodenním běžném životě, a žonglování nám s tím může pomoci. 

Možná se ale ptáš, jak by ti žonglování mohlo zlepšit život a proč bys s ním měl vůbec ztrácet čas? Tak předně, protože to říká tvůj instruktor a ten má přeci vždycky pravdu. Navíc budeš za machra, až tenhle kousek vytáhneš před rodinou nebo kamarády.

Ale teď vážně. Stojí žonglování opravdu za to? A jaké jsou jeho benefity? Udělal jsem si domácí úkol a prokázané výhody žonglování jsem pro tebe vyšťoural. 

Budeš chytřejší

Na internetu najdeš řadu vědeckých studií, které dokazují zdravotní výhody žonglování. To znamená, že žonglování prokazatelně zlepšuje zdraví. To je super! Jen tohle by mi stačilo k tomu, abych dal žonglování šanci. Ale půjdu troškou hlouběji. Bylo dokázáno, že navyšuje množství šedé kůry mozkové (Draganski, 2004). Jiná studie dokonce potvrdila nárůst bílé hmoty (Scholz, 2009). Takže budeš chytřejší a to již za 7 dní (Driemeyer, 2004). V další studii vědci zjistili, že pravidelné žonglování může pomoci v prevenci Alzheimerově nemoci. Nejenom, že při žonglování pálíš kalorie, tuníš tělo, posiluješ hluboké břišní stabilizátory, ale také trénuješ mozek a mysl

Zlepšuje soustředění a koncentraci

Není tajemstvím, že žonglování zlepšuje soustředění i koncentraci a jako bonus zbavuje stresu. I tady máš výhody, které se přenášejí do dalších činností v životě. Dokážeš se lépe koncentrovat na daný úkol, řešit problémy. Učí vytrvalosti a odolnosti. Těžko můžeš vyhodit míčky do vzduchu a doufat, že to dobře dopadne. Tak silně se soustředíš, abys udržel míčky ve vzduchu, že už nedokážeš myslet na nic jiného. Ostatní problémy se na tu dobu vypaří, odpočineš si od nich a až se k nim po chvilce vrátíš s čistou hlavou, budou se ti řešit mnohem snáz. Schválně to zkus, až budeš řešit nějaký zapeklitý problém.  

Zlepšuje koordinaci

Také patří k nejlepším metodám, jak zlepšit motorickou koordinaci a vizuální pozornost (oko – ruka koordinace). Dobrá koordinace je základním prvkem celkového zdraví, pomáhá předcházet klopýtnutím a pádům, zrychluje reakční dobu, zjednodušuje běžné činnosti. Tohle všechno se ti hodí nejen v sebeobraně, ale i v ostatních denních aktivitách. 

Zvyšuje mobilitu

V neposlední řadě zvyšuje mobilitu rukou a ramen zlepšováním jejich lubrikace. Díky tomu se budeš pohybovat bez bolesti a křupání v kloubech do pokročilého věku.

Těch výhod bych našel ještě celou řadu, ale tyto považuji za nejpřínosnější. Doufám, že se mi podařilo přesvědčit i ty největší pochybovače. A nyní se do toho můžeme pustit.

Žonglování v 5 krocích

Žonglovat 3 míčky je super zábavný a jednodušší než si myslíš. S dostatečnou pílí a správným procesem učení to zvládne opravdu každý. Naučím tě to v 5 krocích. Než se do toho pustíš, podívej se na video, ať víš, o čem mluvím. Popis jednotlivých kroků najdeš pod ním.

Žonglování

1. Krok

Vem si jeden míček a začni si ho házet z ruky do ruky tak, aby opsal obloukovou trajektorii a v nejvyšším době dosáhl úrovně očí, podobně jako vidíš na videu. Ruce se snaž držet přibližně na stejném místě – míček putuje do ruky, ne ruka za míčkem. Pokračuj, dokud nezískáš nad míčkem plnou kontrolu, tedy dokud neuděláš víc perfektních prohození než dřepů.

2. Krok

Vem si dva míčky, každý do jedné ruky. Budeš počítat na 3 doby. Na jedna vyhodíš první míček z pravé ruky (ruku veď na střed těla) do levé.  Druhý míček vyhazuješ z levé ruky na počítání dva těsně předtím, než do ní dopadne první míček. Jakmile z levé ruky dopadne druhý míček do pravé, počítáš tři. Takže na jedna putuje první míček z pravé ruky, na dva putuje druhý míček z levé ruky a na tři chytáš stejný míček do pravé ruky. Opakuj pořád dokola. 

3. Krok

Vem si třetí míček. Dva míčky máš v pravé ruce (jeden blíže k prstům, druhý blíže k patě dlaně), třetí míček drží levá ruka. Nyní budeš počítat na 4 doby. Na jedna vyhodíš první míček z pravé ruky. Na dva vyhodíš druhý míček z levé ruky a podržíš první míček, na tři vyhodíš třetí míček z pravé ruky a na čtyři chytíš třetí míček do levé ruky. Správně bys teď měl mít dva míčky v levé ruce a jeden v pravé, tedy opačně, než na začátku. Vrať první míček do pravé ruky a začni znovu. Nezačínej s dalším krokem, dokud tohle nemáš zmáknutý.

4. Krok

Začínáš stejně jako v předešlém kroku, ale nyní počítáš na 5 dob. První tři doby jsou stejné, změna přichází u čtvrté doby a přidáváš pátou dobu. Místo toho, abys první míček na čtvrtou dobu držel, vyhodíš ho do pravé ruky. Na pátou dobu chytáš tento míček v pravé ruce. Nyní máš dva míčky v pravé ruce a jeden v levé, stejně jako jsi začínal. Gratuluji, právě jsi žongloval celé jedno kolo! Opakuj vše od 3. kroku.

5. Krok

Nyní už prakticky žongluješ. To je super. Poslední, co zbývá, je plynule navázat od páté doby na první, a tím udržet míčky co nejdéle ve vzduchu. Chce to trpělivost, pevnou vůli a pravidelný trénink. Někdo se naučí žonglovat velmi rychle, někomu to trvá déle, ale všichni to nakonec zvládnou.

Závěr

Žonglování je skvělá zábava i cvičení, ale může být také dost frustrující. Zejména ze začátku, když ti to nepůjde, budeš mít kolikrát nutkání všechno kolem sebe rozmlátit. Nedělej to! Uč se trpělivosti a odolnosti. Své ovoce to přinese. Nyní potřeba nikam spěchat. Uvedené benefity se dostavují již při samotném učení. Užívej si cestu k tíženému cíli, a jakmile pochopíš princip, zbytek půjde velmi rychle.

Ale ani tady cesta nekončí. Jakmile zvládneš tuto základní variantu, které se říká kaskáda, můžeš se začít učit jinou, pokročilejší. Nebo budeš chtít žonglovat více míčků, jiné předměty a tak podobně. Variant je mnoho, zábava nekonečná.

Reference

Nejnovější články:

bodyweight bránice core cvičení dýchání děti a sebeobrana Eyal Yanilov flexibilita get-up global tour 2024 hluboký stabilizační systém kemp kettlebell konzistence koně krav krav maga krav maga pro děti manipulace nábor 2023 pizza párty příměstský tábor renegerace rozvrh tříd Sebeobrana sebeobrana pro malé bojovníky seminář semináře shorties silná ramena snatch stojka stretching strečink swing síla trénink vhodnost krav maga pro děti Výhody Krav Magy pro děti začínáme se stojkou zdraví zvyšování sebevědomí dětí září 2022 září 2023 žonglování

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..